لیموترش
مجله اینترنتی  
قالب سایت
نظر سنجی
لیمو ترش باید...

لینک دوستان

تعبیر خواب

 • آمار بازدید لیموترش

  کل بازدید:
 • ?
  Make your flash banner free online  اینکه چرا روز اول فروردین نوروز خوانده می شود داستانهای زیادی زیادی وجود دارد که دانستن برخی از آنها می تواند جالب باشد.
  درباره اینکه چرا روز اول فروردین را نوروز می نامند بحث های زیادی است. برخی می گویند انگیزه اینکه این روز را نوروز می نامند آن است که چون جمشید به حکومت رسید دین را بازنگری نمود و این کار خیلی بزرگ بود و آن روز را که روز تازه ای بود عید گرفت گرچه بیش از او هم نوروز، بزرگ و پرشکوه بود.

  برخی دیگر می گویند چون جمشید برای خود گردونه ساخته و در این روز بر آن سوار شد و دیوان او را در هوا به گردش بردند و یک روز از کوه دماوند به بابل آمد و مردم برای دیدن این کار در شگفت شدند و این روز را جشن گرفتند.

  گروهی دیگر بر این باورند که جمشید بیشتر در شهرها گردش می کرد و هنگامی که خواست وارد آذربایجان شود برسریری از زر نشست و مردم به دوش خود آن تخت را می بردند و چون پرتو خورشید بر آن تخت تابید و مردم آن را دیدند این روز را عید گرفتند.

  ابوریحان بیرونی می نویسد بسیاری از دانشمندان و حکیمان یونانی هنگام پدیدار شدن "کلب الجبار" (کلب الجبار ستاره ای است به صورت مکعب نام صورت پنجم از صور چهارده گانه جنوبی قلبی و پیشینیان آن را کلب اکبر و شعرای عبور نیز گویند.) را آغاز سال گرفتند و سال خود را به آن ساز کردند و به بر آمدن بهار توجهی نکردند زیرا در روزگاران گذشته پدیدار شدن این ستاره موافق با این انقلاب و یا نزدیک به آن بوده و عید نوروز از جایگاه اصلی خود بیرون رفته و درزمان ما با وارد شدن خورشید در برج حمل (بره) همراه گشته که آغاز بهار شد و رسم خراسانی ها این است که در این هنگام به سپاهیان خود لباس بهاری و تابستانی می دهند.

  برخی حشویه می گویند چون سلیمان بن داود انگشتر خویش را گم کرد پادشاهی از دست او بیرون رفت. ولی بار دیگر پس از چهل روز انگشتر خود را یافت و پادشاهی و فرماندهی به او بازگشت و مرغان بر دور او گرد آمدند، ایرانیان گفتند: نوروز آمد، یعنی روزی تازه بیامد.

  نوروز در اسلام

  عبدالصمد بن علی در روایتی که به جد خود ابن عباس آنرا می رساند نقل می کند که در نوروز جامی سیمین که پر از حلوا بود برای پیغمبر هدیه آوردند و آن حضرت پرسید که این چیست ؟ گفتند امروز نوروز است.پرسید که نوروز چیست؟ گفتند عید بزرگ ایرانیان است.فرمود آری در این روز بود که خداوند عسکره را زنده کرد. پرسیدند عسکره چیست.فرمود عسکره هزاران مردمی بودند که از ترس مرگ ترک دیار کرده و سر به بیابان نهادند و خداوند به آنان گفت بمیرید و مردند.سپس آنان را زنده کرد و ابرها را امر فرمود که به آنان ببارد از این روست که پاشیدن آب در این روز رسم شده.سپس از آن حلوا تناول کرد و جام را میان اصحاب خود قسمت کرده و گفت کاش هر روزی برای ما نوروز بود.

  دربارة نوروز از ائـمه معصـوم(س) روایات زیادی در كتــاب های حدیث نقل شده است كه معروفتـرین آنها روایت علی بن خنیس اسـت كـه از نـظـر صحت سند و سلامت راوی مورد تایید محدثین است. علی بن خنیس می گوید: بـر امـام صـادق (ع) در نـوروز وارد شدم. فرمود: این روز را می شناسی؟ عرض كردم قربانت گـردم این روزی است كه عجم آن را بزرگ می شمرند و به یكدیگر هدیه می دهند.

  حضرت فرمود: قسم به بیت عتـیق كـه در مكه است ایـن نیست مگر به جهت امری قدیم كه برای تو تفسیر می كنم... نوروز روزی است كه خداوند (در عالم ذر) از انسانها پیمان گرفت كه بندگی و عبودیت او را گردن گذارند و به پیامبرانش ایمان آورنــد و دستورهای آنان را بپذیرند. آن نخـستین روزی اسـت كـه خورشـید بتـابید و بادهای بـار دهنده وزیدن گرفت و گل و گیاهان روی زمین روییدن گرفت. آن روزی است كه فرشته وحی بر پیامبر اسلام (ص) نـازل شـد. آن روزی است كه ابراهیم خلیل بت ها را در هم شكـست و تخت فرعون زمـان خود را لرزانید. روزی است كه امـام علی (ع) بتهای درون خانه كعبه را به زیر افكـند و نابود كرد. آن روزی است كه كـشتی نــوح پس از طوفان بر كوه جودی (آرارات فعلی) قـرار گــرفت. آن روزی اسـت كه قائم ما در آن روز ظـهور خـواهد كـرد و هـیچ روز نـوروز نیست مگر در آن توقع فرج داریم، به آن جهت كه نوروز از روزها ما و روزهای شیعه ماست. عجم آن را حفظ كرد و شما اعراب آن را تضییع كردید.

  معلی بن خنیـس در جای دیگر درباره نوروز از امام صادق(ع) چنین نقل می كند: " همانا نوروز روزی است كه پیامبر (ص) عهد و پیمان ها را، برای امیرالمؤمنین (ع) گرفت و آن روزی است كه حـضرت بر اهل نهروان پیروز شد.

  منبع: خبرگزاری مهر
  طبقه بندی: اطلاعات عمومی،
  برچسب ها: عید، نوروز، سالنو، ظهور، امام صادق(ع)،
  لیست وبلاگهای به روز شده
  [ چهارشنبه 30 اسفند 1391 ] [ 09:44 ق.ظ ] [ نادر امیراصلانی ]
  .: Weblog Themes By SibTheme :.

  درباره وبلاگ


  لیموترش عاشق همنوع ، مقید به رعایت حقوق شهروندی و احترام متقابل است.

  هدف از ایجاد این نشریه الکترونیکی در اختیار قرار دادن مطالب جالب ، به روز ، خواندنی ، آموزنده ، تجربه های زیبا و انتقال انرژِی مثبت است.
  لیموترش توصیه می کند : همیشه شاد باشید.

  آخرین مطالب
  لیست آخرین مطالب
  اللهم عجل لولیک الفرج
  امکانات وب
  لینک باکس

  لیست وبلاگهای به روز شده
  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات