لیموترش
مجله اینترنتی  
قالب سایت
نظر سنجی
لیمو ترش باید...

لینک دوستان

تعبیر خواب

 • آمار بازدید لیموترش

  کل بازدید:
 • ?
  Make your flash banner free online  جواهرآلات و جایگاهشان در فرهنگ مردم دنیا

  الماس می‌خواهید یا برلیان

  الماس، یاقوت، زمرد، فیروزه، كهربا، مروارید، یاقوت كبود و... اگر بخواهیم نام تمام سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی را بیاوریم و همه آنها را بشناسیم، بی‌شك باید زمان طولانی به این كار مشغول شویم و در آن تخصص پیدا كنیم.

  چراكه این سنگ‌ها با قیمت‌های مختلف در رنگ‌ها و طرح‌ها و شكل‌های متنوع وجود دارد و از هر یك به دلایلی خاص استفاده می‌شود.

  گران‌ترین سنگ‌های قیمتی دنیا

  سنگ‌های قیمتی در دوره‌های مختلف تاریخ مورد استفاده مردم قرار داشته است و افراد مختلف نه‌تنها به دلیل زیبایی این سنگ‌ها كه به علت نشان دادن ثروت، رفاه، جایگاه اجتماعی و اقتصادی و قدرت‌شان آنها را به صورت‌های مختلف استفاده كرده و می‌كنند.

  در این دوران نسبت به گذشته، برخی سنگ‌های قیمتی راحت‌تر در دسترس است و افراد زیادی می‌توانند این سنگ‌ها را با قیمتی معقول و منطقی خریداری كنند.

  با این حال هنوز هم تعدادی از سنگ‌ها، بسیار گرانقیمت هستند و هر كسی نمی‌تواند از آنها استفاده كند. كمیاب بودن، كیفیت بسیار عالی، تقاضای زیاد و همچنین زیبایی خاص این سنگ‌ها دلایلی است برای قیمت بالا و گاه عجیب آنها.

  اما اگر می‌خواهید اطلاعاتی درباره قیمت‌های نجومی این سنگ‌ها در سراسر جهان داشته باشید، بد نیست گران‌ترین‌ها را بشناسید.

  «گارنت آبی» یكی از این سنگ‌هاست كه البته رنگ آبی آن خیلی هم خاص و مشخص نیست و به عنوان مثال آن‌طور آبی‌ كه در یاقوت كبود می‌بینیم، در گارنت وجود ندارد، اما چون گارنت آبی سنگی بسیار نادر و كمیاب است، قیمت هر قیراط آن 1.5 میلیون دلار برآورد می‌شود.

  عقیق سیاه هم یكی دیگر از این سنگ‌های قیمتی است كه فقط در معادن استرالیا وجود دارد و هزینه تهیه آن بسیار بالاست.

  الماس؛ زیبا و پرطرفدار

  الماس یكی از سنگ‌هایی است كه طرفداران زیادی دارد و خیلی‌ها ترجیح می‌دهند برای نشان دادن ثروت خود یا لذت بردن از زیبایی‌اش آن را بخرند و مورد استفاده قرار دهند. الماس كه در واقع از كربن تشكیل شده است، از زیباترین سنگ‌های قیمتی بشمار می‌رود كه در بیشتر مناطق جهان یافت می‌شود، اما بطور معمول آن را از معادن آفریقای جنوبی به دست می‌آورند، ولی در كشورهایی همچون هند، برزیل، استرالیا و ایالات متحده آمریكا نیز وجود دارد.

  زمرد؛ كمیاب و پرطرفدار

  زمرد یكی از كمیاب‌ترین سنگ‌های قیمتی جهان است. بعضی از جواهرشناسان و كارشناسان براین باورند كه این سنگ از الماس نیز ارزشمندتر است.

  اگر بخواهیم زمرد را با دیگر سنگ‌های قیمتی مقایسه كنیم باید بگوییم شكل‌گیری آن در طبیعت منحصر به‌فرد و بسیار خاص است.

  اولین مكانی كه زمرد در آن پیدا شد محلی در شمال مصر و نزدیك سواحل دریای سرخ بود. امروزه نیز بهترین زمردها را می‌توانید در كلمبیا و آمریكای جنوبی پیدا كنید. همچنین نمونه‌های زیبایی از این سنگ گرانبها در كارولینای شمالی واقع در ایالات متحده آمریكا نیز مشاهده شده است.

  یاقوت كبود؛ نشانی از سلامت و شادی

  شاید بتوان گفت یاقوت قدیمی‌ترین یا اولین سنگ گرانبهایی است كه بشر آن را كشف كرد. در حال حاضر، بیش از نیمی از یاقوت جهان از برمه به دست می‌آید.

  اما مردم بسیاری در كشورهای مختلف چنین تصور می‌كنند كه یاقوت كبود می‌تواند نگهدار آنها در برابر سختی‌ها و مشكلات زندگی باشد و نیروهای منفی را از ایشان دور می‌كند.

  از نظر آنها یاقوت كبود برایشان سلامتی و شادی به همراه می‌آورد و به همین دلیل آن را نمادی از بهشت و آسمان می‌دانند. یاقوت كبود سنگ مخصوص متولدین ماه سپتامبر (مهر ماه) هم به حساب می‌آید و بعضی‌ها فكر می‌كنند در صورتی كه متولد این ماه هستند حتما باید قطعه‌ای از این سنگ را همراه داشته باشند.

  مروارید؛ ساده ولی زیبا

  مروارید هم یكی از زیباترین سنگ‌های قیمتی است كه امروزه مردم زیادی از آن برای زیبایی بیشتر استفاده می‌كنند. جالب است كه برای خیلی‌ها چندان تفاوتی هم ندارد مروارید اصل باشد یا مصنوعی؛ همین كه زیبایی مورد نظر را داشته باشد كافی است.

  به همین دلیل مروارید به سنگی تبدیل شده كه در مراكز خرید جواهرات و در فروشگاه‌های مختلف، انواع آن را براحتی می‌توان یافت و خریداری كرد.

  طرفداران جواهرات در هندوستان

  محبوبیت و شهرت سنگ‌های قیمتی در كشور 72 ملت در مقایسه با دیگر مناطق جهان بی‌نظیر است و در كمتر كشوری می‌توان مشابه آن را مشاهده كرد.

  زمرد، یاقوت، یاقوت كبود، مرجان و مروارید از جمله سنگ‌های قیمتی مورد علاقه مردم هندوستان است.

  با توجه به آنچه گفته شد، بازار خرید و فروش این سنگ‌ها هم در هند حسابی گرم است و طرفداران خاص خودش را دارد. البته جالب است بدانید هندی‌ها بیشتر به دلیل خاصیت نجومی و باورهایی كه در این مورد دارند از این سنگ‌ها استفاده می‌كنند و زیبایی و تزئین در مراحل بعدی قرار دارد.

  حفظ سلامت، مدیریت زمان، كنترل خشم، به دست آوردن آرامش، غلبه بر موانع كسب درآمد و.... از جمله نمونه‌های این باورها هستند. به عنوان مثال یاقوت از نظر هندی‌ها برای پیشگیری و درمان بیماری‌های قلبی موثر است و فشار خون بالا را كاهش می‌دهد.

  آنها باور دارند با استفاده از یاقوت می‌توانند صرع، سكته، حصبه و بیماری‌های مرتبط با مغز را درمان یا با آنها مقابله كنند. همچنین یاقوت از نظر هندوها می‌تواند نشان‌دهنده قدرت، سلامت، فعالیت و نشاط باشد.

  داشتن حافظه خوب، روابط عاطفی و زندگی زناشویی دلخواه، كنترل مناسب احساسات و فراوانی نعمت هم از جمله اثرات مروارید است.

  هندی‌ها باور دارند با استفاده از این سنگ قیمتی می‌توان از بروز بیماری‌های چشمی، سرفه، گلودرد، سرطان و... نیز پیشگیری كرد.

  سنگ‌های گرانقیمت در قاره سبز

  اروپایی‌ها در مقایسه با ساكنان قاره آسیا چندان علاقه‌ای به استفاده از سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی ندارند، ولی آنها هم برای توسعه و پیشرفت تجاری و اقتصادی كشورهایشان در این زمینه تحقیق و بررسی‌های زیادی انجام داده‌اند.

  از نتایج این تحقیقات مشخص شده است بازار عمده سنگ‌های قیمتی در اروپا به كشورهای بلژیك، انگلستان، فرانسه، هلند و ایتالیا مربوط می‌شود. این كشورها از جمله مهم‌ترین مناطق اروپا به حساب می‌آید كه بازار فروش سنگ‌های قیمتی در آنها رونق دارد.

  همچنین یكی دیگر از موضوعات جالب در بازار فروش سنگ‌های قیمتی در كشورهای اروپایی تقسیم‌بندی واضح و مشخص آن است، به طوری‌كه الماس با دیگر سنگ‌ها رقابت می‌كند.

  به عبارت دیگر بازار فروش الماس به تنهایی بزرگ‌تر و گسترده‌تر از مجموع دیگر سنگ‌های قیمتی است. مصرف این سنگ‌ها هم میان اهالی این كشورها بسیار متنوع و متفاوت است.

  امروزه این سنگ‌ها در اروپا فقط به عنوان جواهر و همراه با طلا و نقره به كار نمی‌رود و با فناوری روز و هنر مدرن، بیشتر به یك شیء زیبا تبدیل شده است كه هم خانم‌ها و هم آقایان از آن استفاده می‌كنند.

  محققان می‌گویند در اروپا استفاده از سنگ‌های قیمتی برای تزئین و استفاده در چیدمان منازل در حال گسترش است و روز‌به‌روز بر طرفداران آن افزوده می‌شود. البته در این مناطق هم كسانی هستند كه برای خواص درمانی سنگ‌ها سراغ آنها می‌روند و اعتقاد دارند با استفاده از آنها مشكلاتشان حل خواهد شد.

  سنگ‌های گرانقیمت در فرهنگ چشم‌بادامی‌ها

  مردم چین و ژاپن به عقاید و سنت‌های خاصی پایبند هستند و همیشه به آنها احترام گذاشته و می‌گذارند؛ عقایدی كه شاید در میان سایر ملت‌ها قدری عجیب به نظر برسد.

  آنها باور دارند برای موفقیت و خوش‌شانسی باید از سنگ‌های خاصی كمك گرفت. البته این روزها استفاده از این سنگ‌ها برای كسب خوش شانسی و محبوبیت و... كمتر از قبل شده است، ولی در میان بسیاری از آنها همچنان این عقاید به چشم می‌خورد. مروارید، یاقوت و یاقوت كبود از جمله سنگ‌هایی است كه در این كشورها طرفداران زیادی دارد.

  منبع: جام جم آنلاین
  طبقه بندی: اطلاعات عمومی،
  برچسب ها: جواهر، سنگ، قیمتیریالیاقوت، کبود، الماس، برلیان، زمرد، لیموترش،
  لیست وبلاگهای به روز شده
  [ چهارشنبه 28 فروردین 1392 ] [ 04:24 ب.ظ ] [ نادر امیراصلانی ]
  .: Weblog Themes By SibTheme :.

  درباره وبلاگ


  لیموترش عاشق همنوع ، مقید به رعایت حقوق شهروندی و احترام متقابل است.

  هدف از ایجاد این نشریه الکترونیکی در اختیار قرار دادن مطالب جالب ، به روز ، خواندنی ، آموزنده ، تجربه های زیبا و انتقال انرژِی مثبت است.
  لیموترش توصیه می کند : همیشه شاد باشید.

  آخرین مطالب
  لیست آخرین مطالب
  اللهم عجل لولیک الفرج
  امکانات وب
  لینک باکس

  لیست وبلاگهای به روز شده
  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات