لیموترش
مجله اینترنتی  
قالب سایت
نظر سنجی
لیمو ترش باید...

لینک دوستان

تعبیر خواب

 • آمار بازدید لیموترش

  کل بازدید:
 • ?
  Make your flash banner free online  یك محقق گرافولوژی (خط شناسی) با تحقیقات 20 ساله خود توانسته است بیش از 400 ویژگی شخصیتی شامل ویژگی های رفتاری و ذهنی (خلق و خو) افراد را از روی دست خط تشخیص دهد و با تغییر در برخی از علایم نوشتاری در دست نوشته های فرد، ناهنجاری های شخصیتی را بهبود بخشد.

  «بهروز نقش» محقق، نویسنده و موسس پژوهشكده «خط و شخصیت در ایران» بر این باور است كه فعالیت های ذهن با شكل دهی دستخط روی كاغذ نشان داده می شود، از این رو می توان به هیجانات، روحیات، صدمات و آموخته های تربیتی اشخاص از روی دست نوشته های آنان پی برد.

  به اعتقاد وی، دست خط بخش اعظمی از ویژگی های خلقی نویسنده را نشان می دهد زیرا كه «آفریده، تجلی آفریدگارش است.»

  (گرافولوژی – خط شناسی) بیش از 250 سال قدمت دارد و هم اكنون در دانشگاه های معتبر جهان به صورت آكادمیك تدریس می شود.

  «نقش» از نخستین افراد كشور است كه به توسعه تكنیك های خط شناسی در خط فارسی اقدام كرده است و او و همكارانش تاكنون دهها تحقیق و مقاله با موضوع خط شناسی و كاربردهای آن از طریق پژوهشكده خط و شخصیت منتشر كرده اند.

  این محقق 47 ساله كشورمان گفت: خط شناسی كاربردهای بسیار متنوعی در علوم انسانی بویژه در منابع انسانی سازمان ها، آموزش و پرورش و مراجع قضایی دارد. این علم در ایران با توجه به تحقیقات 20 ساله و ثبت 17 هزار ركورد اطلاعاتی از فارسی نویسان ایرانی بر روی نوشتار با نماد و نقش های نوشتاری فارسی، كاربردی شده است.

  وی افزود: علم تشخیص خلق و خو از روی دستخط در حوزه روانشناسی شخصیت می گنجد و مكمل دیگر روش های تشخیصی در علوم روانشناختی است. هدف اصلی از تشخیص خلق و خو بر اساس دست نوشته افراد علاوه بر تشخیص هنجارها و ناهنجاری های ذهنی و رفتاری، ترمیم ناهنجاری ها یا تقویت هنجارهای شخصیتی با تغییر دستخط است.

  «نقش» اضافه كرد: با خط درمانی می توان شاهد تعادل در خلق و خوی افراد بود. به عبارتی هدف از گرافوتراپی (خط درمانی) ایجاد تعادل بین هنجارها و ناهنجاری های خلقی است.

  كاربردهای خط شناسی

  علم خط شناسی (گرافولوژی) برای تشخیص میزان انطباق شغلی و شخصیتی خلق و خوی متقاضیان استخدام و ارزیابی كاركنان فعال در سازمان ها و شركت ها، پایان دادن به بخش بزرگی از دعواهای حقوقی كاربرد بسیار دارد و ابزار مناسبی برای مذاكره كنندگان ارشد سازمان ها برای مذاكره بدون كلام است. كاربردهای حقوقی، كلینیكی، مشاوره خانواده و ازدواج از كاربردهای این علم در جامعه است.

  این محقق اظهارداشت: بخش هایی از دست خط افراد از جمله شكل، حاشیه های سفید صفحه، فاصله حروف، كلمات و سطرها، میزان كج نویسی و عمودنویسی حروف، زاویه ها، انحناء و كشیدگی های جهت حروف، درشت یا كوچك نویسی، فشردگی كلمه و متن، نقطه گذاری، سركش ها، ساقه ها، ریتم، رفتار جایگاه، حلقه ها و گودی ها، سرعت و دیگر موارد در یك دست نوشته، از جمله علایم به كار رفته در تكنیك های تشخیص خلق و خوی افراد است.

  وی افزود: نوشته های افراد در حالت های مختلف از جمله آرامش، خشم، شادی و هیجانات مختلف نشان دهنده خلق و خوی افراد در همان حالت است. این آزمایش بهتر است تا در زمان آرامش افراد گرفته شود تا بهتر بتواند عمق حالات فرد را بیان كند. همچنین بهتر است كه در آزمون تشخیص خلق و خو از روی دستخط، از خودنویس یا خودكار استفاده شود؛ زیرا نوشته های با مداد یا روان نویس بسیاری از آثار هیجانات ذهنی را بر روی كاغذ از بین می برد. به عنوان نمونه فشار حروف اول كلمات یا پرتابه ها و سركش ها، عوامل مهمی هستند كه باید خط شناس به آنها دقت كند.

  در برخی موارد مانند تاثیر نوع شغل نویسنده بر روی خط یا نوشتن روی برگه خط دار، روند تشخیص برخی ویژگی های خلق و خو، كند می شود.

  نقش در این مورد گفت: باید دقت داشت كه مسیر رشته خط شناسی متفاوت از هنر خوشنویسی یا تكنیك های شكل شناسی است كه در دادگستری مورد استفاده قرار می گیرد. در این رشته ی علمی، حروف و حالات نوشتاری، كدگذاری و خصلت و ویژگی های فرد نویسنده با نوشتن این حروف مشخص می شود. می توان بیش از 1500 ویژگی خلقی ساده و تركیبی را از روی دست خط تشخیص داد.

  درمان از طریق اصلاح خط

  موسس پژوهشكده خط و شخصیت تصریح كرد: تغییر دست خط منجر به تغییر خلق و خو می شود و می توان بعد از مدتی تمرین، شاهد تغییر در خلق و خو شد. بر اساس تشخیص و رهنمود متخصص این رشته باید نكات به نویسنده اعلام شود تا او هدایت شود. این تغییر خلق را در خوشنویسان به خوبی شاهد هستیم، ضمن این كه افراط در پایبندی به یك شكل نوشتاری با ممارست زیاد، فرد را به شخصی درونگرا و غیر فعال تبدیل می كند و این بستری مناسب برای شكل گیری و افزایش برخی خصایص و كاهش برخی دیگر از ویژگی های خلقی است كه فرد را از حالت تعادل خارج می كند.

  به گفته وی، علم خط شناسی می تواند در رشته هایی مانند روانشناسی، علوم تربیتی، مشاوره، مردم شناسی، رفتار درمانی و تمامی حوزه های انسان محور كاربرد داشته باشد.

  نوشتن با خط خوش (با خودكار) در جامعه رواج یابد

  این محقق به متولیان نظام آموزشی توصیه كرد كه همه افراد را به نوشتن تشویق كنند، زیرا زیبایی خط و یا همان خوشنویسی و خط خوش در مرحله بعد قرار می گیرد.

   موسس پژوهشكده خط و شخصیت با یادآوری رواج نوشتن به صورت تایپ ماشینی در میان دانش آموزان و اقشار مختلف، خاطرنشان كرد می توان با رواج خط خوش با خودكار در میان اقشار مختلف، شاهد كاهش و بهبود برخی از ناهنجاری های خلق و خو در میان افراد جامعه بود.

  منبع: ایرنا
  طبقه بندی: روانشناسی،
  برچسب ها: نویسنده، شخصیت، رابطه، روانشناس، لیموترش، بهروز نقش، محقق گرافولوژی،
  لیست وبلاگهای به روز شده
  [ پنجشنبه 29 فروردین 1392 ] [ 11:00 ق.ظ ] [ نادر امیراصلانی ]
  .: Weblog Themes By SibTheme :.

  درباره وبلاگ


  لیموترش عاشق همنوع ، مقید به رعایت حقوق شهروندی و احترام متقابل است.

  هدف از ایجاد این نشریه الکترونیکی در اختیار قرار دادن مطالب جالب ، به روز ، خواندنی ، آموزنده ، تجربه های زیبا و انتقال انرژِی مثبت است.
  لیموترش توصیه می کند : همیشه شاد باشید.

  آخرین مطالب
  لیست آخرین مطالب
  اللهم عجل لولیک الفرج
  امکانات وب
  لینک باکس

  لیست وبلاگهای به روز شده
  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic