لیموترش
مجله اینترنتی  
قالب سایت
نظر سنجی
لیمو ترش باید...

لینک دوستان

تعبیر خواب

 • آمار بازدید لیموترش

  کل بازدید:
 • ?
  Make your flash banner free online  روز به روز بیشتر و بیشتر به امكانات و فناوری‌های دنیای دیجیتال وابسته می‌شویم. غافل از این‌كه فناوری‌های دیجیتال كه به یكی از نیازهای روزمره زندگی‌مان تبدیل شده است، كم‌كم بلای جانمان می‌شود.


  مراقبت از اطلاعات شخصی و محرمانه در برابر تهدیدهای سایبری مشكل بزرگی است كه موجب نگرانی بسیاری از كاربران دنیای دیجیتال شده است. امروزه بیشتر افراد اطلاعات را در قالب كدهای دیجیتالی صفر و یك و در فضایی ذخیره می‌كنند كه هیچ حریم اختصاصی برای آن تعریف نشده است. هكرها یا سارقان دنیای دیجیتال از آن سوی این كره خاكی به آسانی كنترل شبكه‌های كامپیوتری را در دست گرفته و با دستیابی به مجموعه‌ای از اطلاعات شخصی افراد، دست به سرقت هویت دیگران می‌زنند.

  این روزها تهدیدهای سایبری به معضلی جدی علیه امنیت كاربران دنیای دیجیتال و اعضای شبكه‌های اینترنتی مبدل شده و به عبارتی می‌توان گفت زندگی بیش از میلیون‌ها كاربر و از جمله كاربران عادی دنیای دیجیتال در معرض تهدید قرار گرفته است. نبود امنیت در دنیای دیجیتال این امكان را فراهم كرده است تا هكرها از راه دور و بدون این‌كه در عملكرد سیستم‌های ارتباطی اختلالی ایجاد كنند، به اطلاعات مختلفی اعم از اطلاعات مربوط به حساب‌های شخصی افراد، صندوق پست الكترونیك و حتی اطلاعاتی كه روی حافظه كامپیوترهای شخصی ذخیره و نگهداری می‌شود دسترسی داشته باشند و از راه دور كنترل این سیستم‌ها را در دست گرفته یا اطلاعات زندگی مجازی افراد را به سرقت برده و از آن برای دستیابی به منافع شخصی بهره گیرند.

  كاربران دنیای مجازی سوار بر خودروهایی پیشرفته هستند. غافل از این‌كه كلید قفل این خودروها در اختیارشان نیست. سارقان دنیای مجازی می‌توانند در مدت زمان كوتاهی به هر ابزار الكترونیك حمله كرده و از اطلاعات ذخیره شده در آنها علیه خودتان استفاده كنند. ورود به دنیای مجازی یا اتصال هر ابزار الكترونیك به شبكه گسترده جهانی یا همان وب به منزله چراغ سبزی جهت صدور مجوز برای تهدید‌های سایبری است. خودروهای پیشرفته، گوشی‌های هوشمند تلفن همراه، سیستم‌های امنیتی كنترل از راه دور، سیستم‌های موقعیت‌یاب جهانی و حتی دوربین‌های دیجیتال از جمله تجهیزاتی است كه در برابر حملات سایبری بسیار آسیب‌پذیر است.

  تهدید از نوع اینترنتی

  هك شدن اطلاعات كامپیوترها توسط هكرها یكی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های كاربران دنیای دیجیتال است. بسیاری از مردم عادی بی‌خبر از لزوم حفظ امنیت اطلاعاتشان در برابر نفوذ هكرها، این اطلاعات را آزادانه در اختیار این افراد قرار می‌دهند. از سوی دیگر هكرها همیشه در كمین هستند. آنها همیشه راه جدیدی برای عبور از سدهای امنیتی پیدا می‌كنند و موجب ایجاد دردسر می‌شوند.

  اگرچه از نظر بسیاری از افراد هكرها بازیگران نقش منفی زندگی دیجیتال هستند، اما حقیقت این است كه زمانی هكرها ایفاگر نقش منفی داستان می‌شوند كه بخواهند از دانش و تخصص​شان برای نفوذ به اسناد و اطلاعات محرمانه افراد استفاده كنند. ویروس، تروجان، تهدید‌های سایبری و... از مهم‌ترین تهدیدهای اینترنتی است كه موجب رعب و وحشت كاربران می‌شود. اما ازسوی دیگر آنها می‌توانند نقش مهمی در پیشرفت امنیت شبكه‌های اینترنتی و كامپیوتری داشته باشند.

  هكرها افرادی هستند كه می‌توانند به سیستم‌های كامپیوتری نفوذ كرده و كنترل همه امور را در دست بگیرند. زمانی كه آنها از توانایی‌هایشان سوءاستفاده می‌كنند موجب نگرانی می‌شوند. سارقان دنیای دیجیتال برای نفوذ به حفره‌های امنیتی سیستم‌های كامپیوتری و سرقت اطلاعات از جعبه ابزار بزرگی استفاده می‌كنند كه حاوی ترفندهای مختلف است. این روزها بیشتر رایانه‌های شخصی در برابر حملات سایبری مقاوم است. از این‌رو اغلب هكرها، فناوری‌های همراه نظیر گوشی‌های هوشمند را هدف قرار داده‌اند. استقبال از گوشی‌های هوشمند روز به روز در حال افزایش است. بنابراین تردیدی نیست که تهدید‌های سایبری نیز این ابزار را به عنوان واسطه‌ای برای نفوذ به اطلاعات محرمانه انتخاب كند.

  تنها كافی است یكی از حملات پیامكی را كه در قالب عكس یا متن به گوشی شما ارسال شده است باز كنید. بلافاصله یك نرم‌افزار مخرب امنیتی یا به اصطلاح یك تروجان روی گوشی نصب می‌شود و از این طریق به تمام اطلاعات موجود در حافظه آن دسترسی پیدا می‌كند. بنابراین بدون این‌كه خودتان آگاه شوید از حساب كاربری شما برای ارسال پیامك یا حتی خرید اینترنتی استفاده می‌كند. نه‌تنها شبكه‌های باز در معرض تهدید‌های سایبری است، بلكه امنیت شبكه‌های بسته نیز در معرض خطر است. برخی از ویروس‌های مخرب اینترنتی از طریق فلش مموری‌ها وارد سیستم می‌شود. گسترش شبكه‌های اجتماعی نیز زمینه مناسبی را برای حملات هكرها فراهم كرده است. این افراد از طریق دوستانتان یا دوستان آنها به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا می‌كند. اما اگر قدری احتیاط كنید و پیش از عضویت در شبكه‌های اجتماعی، تنظیمات امنیتی را اجرا كنید، تا حدودی از حمله هكرها در امان خواهید بود.

  امنیت اطلاعاتتان را تضمین كنید

  در عصر دیجیتال حفظ امنیت دیجیتال نیز به دغدغه‌های انسان‌ درباره مسائل امنیتی دنیای پیرامونمان افزوده شده است. گسترش كاربرد اینترنت بی‌سیم و استقبال از عرضه گوشی‌های هوشمند زمینه‌ای را فراهم كرده است تا همه كاربران بتوانند در كوتاه‌ترین زمان ممكن و در هر زمان و مكانی به اطلاعات مورد نیازشان در زمینه‌های مختلف دسترسی داشته باشند. اما ناآگاهی بسیاری از كاربران از اهمیت حفظ امنیت اطلاعات شخصی و محرمانه موجب شده است بسیاری از هكرها توجهشان را به فناوری‌های دیجیتالی سیار كه به یكی از نیازهای ضروری انسان‌های امروزی مبدل شده، معطوف كنند.

  نكته: هكرها همیشه در كمین هستند. آنها همیشه راه جدیدی برای عبور از سدهای امنیتی پیدا می‌كنند، اما از سوی دیگر آنها می‌توانند نقش مهمی در پیشرفت امنیت شبكه‌های اینترنتی و كامپیوتری داشته باشند

  اما با استفاده از ترفندهایی ساده و درعین حال هوشمندانه می‌توانید اطلاعاتی را كه در این ابزارها ذخیره كرده‌اید از نفوذ هكرها مصون نگه دارید. استفاده از ارتباطات wi-fi این امكان را در اختیارتان قرار می‌دهد تا بتوانید داده‌های موردنظرتان را از تبلت یا گوشی تلفن همراهتان به وب منتقل كنید. به این ترتیب هكرها می‌توانند این اطلاعات را بسرعت ردیابی كنند. داده‌هایی كه در شبكه‌های wi-fi عمومی ارسال و دریافت می‌شود، ایمن نیست. بنابراین بهتر است برای حفظ اطلاعاتتان از اقدامات امنیتی بهره گیرید، یا به عبارتی هنگام اتصال به اینترنت از روش رمزگذاری دوطرفه برای برقراری ارتباط بین سرور یا نقطه دسترسی (Accsess Point) مورد نظر و گوشی، لپ‌تاپ یا تبلت استفاده كنید. اگر از كارت‌های اعتباری برای پرداخت‌های اینترنتی استفاده می‌كنید وب‌سایت‌هایی را انتخاب كنید كه دارای سیستم رمزگذاری SSL است. در غیر این صورت هكرها می‌توانند به آسانی كلمه عبور و رمز كارت‌های اعتباری را سرقت كنند. پیش از اقدام به خرید اینترنتی و تهیه نیازهایتان از طریق سایت‌های اینترنتی درباره اعتبار و امنیت این سایت‌ها تحقیقات لازم را انجام دهید و سایت‌هایی را برای خرید انتخاب كنید كه آدرس آنها با https آغاز شود. این سایت‌ها هنگام انتقال اطلاعات شخصی خریدار، این اطلاعات را رمزگذاری می‌كنند تا از حمله هكرها در امان باشد.

  بهتر است در صفحه ورود به صندوق پست الكترونیك و همچنین هنگام دریافت یا ارسال اطلاعات از طریق پست الكترونیك هم از رمزگذاری SSL استفاده كنید. در شبكه‌های wi-fi خانگی هم باید از روش رمزگذاری بین سیستم دیجیتالی سیار و ابزارهای واسط در شبكه‌های ارتباطی (Router) استفاده كرد. بهتر است رمزهای عبور را به صورت دوره‌ای تغییر دهید و همیشه از رمزهای متفاوتی استفاده كنید. هیچ‌گاه اطلاعات مهم مانند نام كاربری، رمز عبور و شماره حساب‌های بانكی را در گوشی تلفن همراه یا لپ‌تاپ ذخیره نكنید. شاید این موضوع قدری عجیب باشد، اما اگر از شبكه‌های بی‌سیم استفاده نكنید بازهم ابزارهای همراه در معرض خطر است. برای مثال اگر سیستم wi-fi تبلت یا گوشی تلفن همراهتان فعال باشد هكرها از طریق نقاط دسترس كه در نزدیكی شماست از امكانات شبكه برای دسترسی به اطلاعات شخصی استفاده می‌كنند. در چنین شرایطی بهتر است wi-fi غیرفعال شود. در مكان‌های عمومی بخش به اشتراك‌گذاری فایل و پرینتر را غیرفعال كنید. نرم‌افزارهای ضدویروس مناسبی را روی لپ‌تاپ، تبلت و گوشی‌های تلفن همراه نصب كنید. اگرچه توجه به این موضوع قدری پیش پا افتاده به نظر می‌رسد، اما بهتر است برای كامپیوتر شخصی، گوشی هوشمند، تبلت و... از یك رمز عبور مناسب استفاده كنید. رمز عبور مناسب تركیبی از اعداد، حروف و نشانه‌هاست.

  علاج واقعه قبل از وقوع...

  فرار از تهدید‌های دنیای مجازی در عمل امكانپذیر نیست. علی‌رغم وجود تدابیر امنیتی همچنان بسیاری از كاربران در معرض خطر تهدیدهای سایبری هستند. هكرها همواره یك گام جلوتر از كارشناسان امنیتی عمل می‌كنند. بنابراین فناوری‌های امنیتی كه توسط كارشناسان و برای مقابله با یك فاجعه طبیعی غیرمنتظره طراحی می‌شود، تنها نوشدارویی پس از مرگ سهراب است. هكرها پیش از كارشناسان از ضعف سیستم‌های امنیتی مطلع شده و از آن برای نفوذ به این سیستم‌ها استفاده می‌كنند. از این‌رو، این روزها امنیت سایبری به هدفی دست نیافتنی مبدل شده است.

  با توجه به آنچه گفته شد، به نظر می‌رسد چندان دور از ذهن نیست در آینده‌ای نزدیك هكرها اطلاعات ثبت شده در حافظه انسان‌ها را هدف قرار دهند. پیشرفت‌‌های به دست آمده در حوزه پزشكی در زمینه استفاده از ابزارهایی كه به عنوان واسط میان انسان‌ها و ماشین‌آلات الكترونیكی عمل می‌كند، این امكان را فراهم كرده است كه بتوان به اطلاعات ثبت شده در حافظه انسان‌ها نیز دسترسی داشت. بنابراین تردیدی نیست که در نهایت پیشرفت‌های به دست آمده در زمینه تزلزل پایه‌های امنیت در شبكه‌های ارتباطی و سرقت در دنیای دیجیتال به ربودن اطلاعات ثبت شده در مغز افراد منتهی شود. شاید تجسم چنین تصویری از آینده امنیت در دنیای اطلاعات مجازی بیش از هر چیز شبیه به یك ایده علمی ـ تخیلی باشد؛ اما بی‌شك امكان هك شدن هر چیز و حتی مغز انسان نیز وجود دارد و این همان موضوعی است كه موجب شده پیشرفت انسان‌ در زمینه دستیابی به فناوری‌ها و روش‌های نوین توام با ترس و نگرانی باشد. نگرانی از این كه ایجاد چنین فضایی حتی امكان تجربه یك زندگی امن و بی‌دردسر را از نوع بشر سلب ‌كند.

  فرانك فراهانی جم

  منبع:جام جم  آنلاین
  طبقه بندی: اطلاعات عمومی،
  برچسب ها: نا امنی، امنیت، دیجیتال، اینترنت، هکر،
  لیست وبلاگهای به روز شده
  [ شنبه 20 آبان 1391 ] [ 09:49 ق.ظ ] [ نادر امیراصلانی ]
  .: Weblog Themes By SibTheme :.

  درباره وبلاگ


  لیموترش عاشق همنوع ، مقید به رعایت حقوق شهروندی و احترام متقابل است.

  هدف از ایجاد این نشریه الکترونیکی در اختیار قرار دادن مطالب جالب ، به روز ، خواندنی ، آموزنده ، تجربه های زیبا و انتقال انرژِی مثبت است.
  لیموترش توصیه می کند : همیشه شاد باشید.

  آخرین مطالب
  لیست آخرین مطالب
  اللهم عجل لولیک الفرج
  امکانات وب
  لینک باکس

  لیست وبلاگهای به روز شده
  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات